ZAG sodeluje v projektih pametne specializacije

ZAG sodeluje v štirih projektih pametne specializacije, ki so prejeli evropska sredstva: TIGR4smart, MARTINA, EVA4green in NMP.
Strategija pametne specializacije (SPS) predstavlja strateški dokument Slovenije, s pomočjo katerega želi Slovenija določiti vlaganja razvojnih sredstev v raziskave, razvoj in inovacije na področja, ki bodo prinesla največje učinke na gospodarstvo.
Projekti v okviru SPS bodo sledili sodobnim izzivom kot so trajnostna energija, graditev in mobilnost, učinkovita raba virov, zdravje, hrana, okolje, vključujoča in varna družba. Ta strategija določa prioritete razvoja Slovenije in usmeritev našega razvoja ter pove kam bomo vlagali in kje bodo nastala nova delovna mesta. Prednostno se bo podpiralo celovite rešitve in ne zgolj produktov, kar spodbuja k preboju v celovite verige vrednosti. Bistven cilj projektov bo usmeritev v krepitev področij, ki imajo jasen tržni potencial za novo razvite izdelke oz. procese in spodbuda k lažjemu prodoru prototipov na trg.
ZAG sodeluje v štirih projektih, ki so prejeli evropska sredstva, da bodo uresničevali cilje SPS.
TIGR4smart
Povprečni prebivalci EU v stavbah preživijo 90 odstotkov časa, zato je pomembno graditi stavbe, v katerih se bodo ljudje dobro počutili in ne bodo imele negativnih vplivov na zdravje. Pomemben trend je gradnja energetsko varčnih stavb, ki lahko učinkovito koristijo obnovljivo energijo iz okolja.
Po letu 2020 bodo morale biti vse novozgrajene stavbe skoraj nič-energijske, za javne stavbe pa bo ta zahteva začela veljati že dve leti prej. Vzporedno s tem rastejo prizadevanja za rabo trajnostnih materialov in rešitev ter intenziven vstop informacijskih tehnologij na področje stavb.
V projektu TIGR4smart, ki go koordinira podjetje Trimo in bo trajal dve leti in pol, bo 16 podjetij in raziskovalnih institucij (med njimi tudi ZAG) razvijalo izdelke in tehnologije, ki omogočajo vzpostavitev zdravega bivalnega in delovnega notranjega okolja, gradnjo energetsko bolj učinkovitih stavb in uvajajo informatiko na področje stavb. V konzorciju projekta TIGR so zbrana podjetja in raziskovalne organizacije s področij gradbeništva, strojništva, elektrotehnike, lesarstva in informatike.
Cilj projekta je razviti skupno 21 izdelkov in tehnologij, ki bodo predstavljali gradnike celovite integrirane rešitve za stavbe. Namen projekta v vrednosti devet milijonov evrov je razvoj znanja, tehnologij in rešitev, ki se bodo po zaključku programa prenesle na raven izdelkov.
Del projekta so tudi lesena okna velikih dimenzij, ki se raztezajo v višini dveh etaž in stekleni fasadni element za skoraj ničenergijske stavbe z zelo nizko toplotno prehodnostjo.
MARTINA
Projekt MARTINA je usmerjen k razvoju novega orodnega jekla in raziskavam možnosti uporabe novih tehnologij izdelave inovativnih orodij. Osrednji cilj projekta, ki ga koordinira Inštitut za kovinske materiale in tehnologije (IMT) in v katerem sodeluje 16 partnerjev, je okrepiti položaj in vlogo slovenske industrije na področju materialov, še posebej posebnih jekel in aluminija ter dvigniti konkurenčnost na globalnem trgu.
Triletni projekt temelji na razvoju novih naprednih večfunkcionalnih materialov in tehnologij izdelave inženirskih komponent. Obstoječi materiali in tehnologije izdelave ne zadovoljujejo naraščajočih potreb družbe in s tem omejujejo razvoj novih aplikacij z vse ostrejšimi zahtevami. Skupna strateška ideja projekta je trajneje povezovati raziskave, razvoj in inovacije na področjih različnih materialov, orodij ter tehnologij za izdelavo in obdelavo materialov ter njihovo povezovanje.
V okviru projekta bodo razvili prototip orodnega jekla za delo v vročem, prototip orodnega jekla za delo s plastiko, prototip visoko trdnega jekla. Poleg tega se bodo razvijali še prototipi končnih polizdelkov in izdelkov za uporabo v avtomobilski in elektro industriji.
EVA4green
V okviru projekta EVA4green bo tekel razvoj novih izdelkov s področja avtomobilske industrije. Z izdelki bodo prispevali k napredku na področju zniževanja porabe energije ter emisij, ki izhajajo iz motorjev z notranjim zgorevanjem, elektrifikaciji vozil ter varnosti in udobju v avtomobilih. Projekt v skupni vrednosti devetih milijonov evrov, ki ga koordinira Sieva bo trajal 30 mesecev, v njem pa bo sodelovalo 13 partnerjev.
V projekta se načrtuje 40 inovativnih rešitev, 16 mednarodnih patentnih prijav ter 22 novih izdelkov. Pomemben cilj programa je vzpostavitev trajnih partnerskih odnosov med člani konzorcija in širše. Iskale se bodo prebojne rešitve z uvajanjem novih materialov, nižanjem teže komponent, razvojem napredne senzorike, uvajanjem rešitev s področja omogočitvenih tehnologij ob hkratni optimizaciji konceptov in konstrukcij.
V projektu se želi doseči pomemben napredek na področju zmanjševanje porabe energije in izpustov, ki izhajajo iz motorjev z notranjim izgorevanjem, elektrifikaciji vozil ter varnosti in udobju v avtomobilih. Ciljne rešitve bodo dosežene z uvajanjem novih materialov, nižanjem teže komponent, uvajanjem novih konceptov in konstrukcij.
NMP
Projekt NMP povezuje partnerje v celotni verigi uporabe primarne in odpadne biomase kot surovine za razvoj bio-osnovanih materialov ((nano) celuloze in zelenih kemikalij) in proizvodnje končnih produktov iz naravnih vlaken (papirj, karton, preje) in bio-kompozitnih materialov (gradbeništvo, avtomobilska, elektro industrija) ki s povezovanjem kompetenc na področju razvoja materialov, tehnologij in tržnih aplikacij ustvarjajo priložnosti za razvoj konkurenčnih produktov in storitev z višjo dodano vrednostjo v obstoječih in novih vrednostnih verigah.
Strateška usmeritev sledi konceptu zapiranja snovnih poti in razvoja konkurenčnih produktov v celotnem krogotoku od razklopa biomase in uporabe njenih gradnikov za razvoj naprednih materialov , njihove predelave v produkte z visoko dodano vrednostjo do re-uporabe in končne predelave odpadkov.
Projekt NMP, ki ga koordinira Inštituta za celulozo in papir (ICP) in v katerem sodeluje 19 partnerjev, uresničuje ključno usmeritev za povečanje učinkovitosti rabe naravnih virov in prehod v krožno gospodarstvo. Povezovanje partnerjev v vertikalnih verigah - razvoj materialov, proizvodnih in procesnih tehnologij ter aplikacij - je usmerjeno v razvoj novih produktov na osnovi biomase; bio-osnovanih spojin za industrijo lepil, premazov in smol, naprednih produktov v primarni predelovalni verigi naravnih vlaken (papir, karton, preje), kompozitnih materialov na osnovi naravnih vlaken in biopolimerov za aplikacije v produktih avtomobilske, gradbene, elektro in drugih industrij ter naprednih tehnologij in naprav za snovno (pridobivanje sekundarnih surovin) in končno energetsko izrabo odpadkov.