Na ZAG je potekala delavnica projekta BusiSource, Odpadki iz podjetij kot sekundarna surovina

Verjetno ima vsak doma kakšen neuporaben fen, mobitel ipd, in mogoče ne ve kam bi to odložil. Na ZAG je v petek, 16.3.2018, potekala delavnica projekta BusiSource, Odpadki iz podjetij kot sekundarna surovina, ki poteka v okviru EIT RawMaterials.
Odpadna elektronska oprema postaja vse bolj sofisticirana in vsako leto je nastane več. Je nevarna za okolje, hkrati pa je vir dragocenih redkih kovin in moramo najti načine kako jo zbrati in reciklirati.
Delavnico sta organizirali doc.dr. Ana Mladenović in dr. Alenka Mauko Pranjić. Delavnice so se udeležili »povzročitelji« in zbiratelji elektronske opreme, ki so ugotovili, da v praksi in na terenu ostaja še veliko izzivov za izboljšanje stanja v prihodnosti. Potrebno je ozavestiti prebivalce, da odpadno elektronsko opremo oddajo na primerna mesta. Pristojno ministrstvo pa bi moralo izboljšati zakonodajo na tem področju.
Odpadna električna in elektronska oprema (OEEO) ne spada v zabojnik za mešane komunalne odpadke, saj vsebuje sestavne dele in snovi, ki so nevarni za ljudi in okolje, npr. svinec, živo srebro, kadmij in krom.
OEEO, ki nastane v naših domovih, lahko brezplačno oddamo:
- na prodajnem mestu trgovca in distributerja ob nakupu nove opreme in
- v zbirne centre komunalnih podjetij in v različne zbirne centre raznih podjetih, ki se ukvarjajo z zbiranjem te opreme.
Lokacije prevzemnih mest OEEO (odpadne električne in elektronske opreme) podjetja ZEOS najdete tu: http://e-odpadki.zeos.si/sl/stari-aparati/prevzemna-mesta.html
Tržni inšpektorat RS: Mali vodnik potrošnikovih pravic – Zbiranje in prevzem odpadne električne in elektronske opreme http://www.ti.gov.si/si/splosno/cns/novica/5812/
Program in vsebine predavanj najdete spodaj.
Program_delavnice,_16.3.2018.pdf
1_Uvod_in_predstavitev_udeledjenec_BusiSource_delavnice.pdf
2_Zakonodaja_na_podrocju_OEEO.pdf
3_Predstavitev_EIT_RawMaterials_1.pdf
5_Predstavitev_projekta_BusiSource.pdf