Projekt LIFE HIDAQUA so predstavili v Primorski kroniki

Zaradi vse daljših in intenzivnejših sušnih obdobij, ki so posledica globalnih podnebnih sprememb, postaja pomanjkanje vode v svetu vedno bolj izrazito. ZAG koordinira projekt LIFE HIDAQUA katerega cilj je razvoj trajnostnih rešitev upravljanja z vodo na industrializiranih območjih Evropske unije. Projekt je bil predstavljen v Primorski kroniki. Posnetek najdete na povezavi.
Več o projektu:
Pomanjkanje vode je prizadelo že vsaj 11 % evropskega prebivalstva in 17 % ozemlja Evropske unije. Območje Mediterana je še posebno izpostavljeno globalnim klimatskih spremembam, ki vodijo v sušna obdobja, kar ogroža vodo-oskrbo lokalnega prebivalstva in gospodarstva še posebej v poletni sezoni.
Študije kažejo, da se za proizvodnjo surovin za izdelavo posameznega avtomobila povprečno porabi 170 m3 vode. Največji delež porabe vode odpade na proizvodnjo jekla in aluminija. Avtomobilska industrija tako predstavlja gospodarsko vejo, ki jo motnje pri oskrbi z vodo močno prizadenejo.
Glavni cilj projekta LIFE HIDAQUA je razvoj in integracija trajnostnega koncepta ravnanja z vodnimi viri v industriji na primeru podjetja Hidria, ki je eno izmed pomembnih evropskih proizvajalcev avtomobilskih komponent. V projektu bo razvit napredni sistem čiščenja vode, ki bo hkrati omogočal recikliranje industrijske odpadne vode in izkoriščanje vode iz alternativnih virov, kot je somornica in deževnica. Uporabljene bodo tehnologije elektrodialize, filtracija z recikliranimi membranami iz reverzne osmoze ter napredno odločevalsko orodje za trajnostno upravljanje s sistemom čiščenja. Sistem bo tako zagotavljal ponovno uporabo celotne industrijske odpadne vode v HIDRI-jini poslovni enoti v Kopru (približno 4000 m3 / letno), kar bodo skupaj z izkoriščanjem alternativnih virov v tovarni pokrili več kot 40 % potreb po pitni vodi. Vpeljane bodo “Zero-Liquid-Discharge” in “Zero-Waste” tehnologije in pristopi, ki bodo omogočili recikliranje vseh odpadkov iz procesa čiščenja vode. Rezultat tega bodo reciklirani proizvodi, kot so na primer soli in gradbeni kompoziti (0,5 tone soli in 1 tona gradbenih proizvodov). Eden izmed glavnih ciljev projekta LIFE HIDAQUA je tudi promocija in prenos trajnostnega koncepta ravnanja z vodo, ki bo potekal preko aktivnosti mreženja na lokalnem in evropskem nivoju. Za vzpostavitev aktivne mreže različnih zainteresiranih deležnikov bo v okviru projekta organizirana informacijska mreža imenovana “Water Innovation Hub”.