WCF 2019
V Ljubljani od 8. do 11. aprila 2019 poteka Svetovni gradbeni forum 2019, kjer se je zbralo več kot 700 udeležencev iz 51 različnih držav. Na WCF 2019 se predstavlja tudi ZAG. Dogodek organizirata Inženirska zbornica Slovenije (IZS) in Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (UL FGG) pod pokroviteljstvom Svetovne zveze inženirskih organizacij. Na WCF 2019 bosta danes predavala tudi dr. Aleš Žnidarič in dr. Boris Azinovič.
Uvodni predavatelji so bili:
- Prof. Peter Fajfar: Earthquake resistant structures – The key element of seismic resilience
- Prof. A. Moropoulou: Novel, Sustainable Preservation of Modern and Historic Buildings and Infrastructure. The paradigm of the Holy Aedicule’s Rehabilitation
- Prof. Jinxiu Yan: Development of Tunneling Technology in China over the Past 40 years
- Dr. Mark Coleman: Crossrail – A Case Study in BIM and Asset Management
Na forumu so prisotni strokovnjaki s področja inženirstva in arhitekture, predstavniki gradbeništva in gradbene industrije, politiki in odločevalci, javni uslužbenci, raziskovalci in znanstveniki, univerzitetni profesorji, učitelji, študenti in investitorji z vseh koncev sveta, zaradi česar je forum tako strokovna kot poslovna priložnost.
Minister za okolje in prostor Simon Zajc je uvodoma poudaril: »Živimo v času, ki ga pretresajo globalne, socialne, politične in okoljske spremembe. Zato se razvijajo nove smernice za okolju prijazno, trajnostno sobivanje v večkulturnem okolju. Tako v Evropi kot tudi širše razvojni trendi vodijo k novim, originalnim dizajnom, pristopom in rešitvam, ki omogočajo trajnostno rast, v okviru katere veliko pozornost posvečamo tudi omejenim naravnim virom, energiji in želji po recikliranju. Poklic gradbenika je dosegel točko, v kateri je vsaka arhitekturna in tehnična gradbena rešitev izvedljiva. Ob tem se poraja vprašanje, ali je to smiselno in ali cena, ki jo za to plačujeta okolje in gospodarstvo, morda le ni previsoka. Zato inženirstvo in ostali podobni poklici predstavljajo vodilno in gonilno silo razvoja in napredka. Gradbeno inženirstvo v tem igra zelo pomembno vlogo. Le tako se bo lahko to področje razvijalo in se tudi v prihodnosti ponosno in samozavestno soočalo z izzivi. Hkrati pa bo s tem doprineslo tudi levji delež k razvoju celotne družbe.«



