Video natečaj »EU projekt, moja zgodba«
Vabimo vas, da glasujete za projekt RETRACKING v katerem sodeluje tudi ZAG. Glasujete s klikom na spletni strani pod »RETRACKING«. Hvala!
Več o projektu RETRACKING
Materiali iz polimerov, ki so utrjeni s steklenimi vlakni, imajo dobre lastnosti, še posebej z vidika trajnosti in možnosti njihove uporabe za izdelavo proizvodov z daljšo življenjsko dobo. Odpadki, ki nastanejo po koncu uporabe teh proizvodov, predstavljajo tako okoljski kot tudi tehnološki izziv. Zato želimo v okviru projekta Retracking poiskati načine za njihovo učinkovito recikliranje.
V pol stoletja dolgi dobi proizvajanja polimernih kompozitov utrjenih z vlakni je v Evropi nastalo več kot 80 milijonov ton proizvodov, za katere ob izteku življenjske dobe ni učinkovitih rešitev za recikliranje. Najpogostejši so iz polimernih kompozitov utrjenih s steklenimi vlakni izdelani različni gradbeni proizvodi (cevi, valovita strešna kritina), plovila in avtomobilski deli, športna oprema, igrala. Pojavljajo se povsod, kjer se pojavljajo zahteve po lahkih in hkrati trajnostnih materialih. Od začetka 60. let prejšnjega stoletja je v masovni proizvodnji prevladovala proizvodnja izdelkov iz polimerov utrjenih s steklenimi vlakni, ki so jih zaradi nizkih proizvodnih stroškov in možnosti oblikovanja ter uporabe, uporabljali v različnih industrijskih panogah. Ravnanje z odpadki iz teh proizvodov ob koncu njihove življenjske dobe je postal problem svetovnih razsežnosti, saj ni učinkovitega sistema za njihovo zbiranje, ločevanje in recikliranje.
Cilj projekta Retracking, financiranega v okviru programa sodelovanja Interreg Italija – Slovenija, je ustvariti ustrezne pogoje in zagotoviti učinkovito recikliranje odpadkov iz polimernih kompozitov ojačanih s steklenimi vlakni. Pri tem je bistven razvoj postopkov za njihovo predelavo v "sekundarno surovino", ki se nato uporabi za izdelavo novih proizvodov.
Poleg procesov recikliranja je v tovrstnem modelu krožnega gospodarstva potrebno razviti tudi sistem povratne logistike oziroma sledenja proizvodov za njihovo uspešno zbiranje in recikliranje ob koncu življenjske dobe. Recikliranje polimernih kompozitov ojačanih s steklenimi vlakni je priložnost, da se okoljski problem pretvori v novo priložnost za gospodarstvo. Mešano, italijansko-slovensko partnerstvo zagotavlja dodatno vrednost, saj je delovanje sistema možno preizkusiti na čezmejnem območju in ga zatem ponuditi drugim evropskim območjem s podobnimi težavami.
Trajanje projekta: 25.09.17- 24.12.2019