Ustanovljen je Center odličnosti InnoRenew CoE

V Kopru smo včeraj, 29. novembra 2016, Univerza na Primorskem, kot vodilni partner, in trije soustanovitelji med katerimi je tudi ZAG, v prisotnosti ostalih konzorcijskih partnerjev projekta z naslovom »Center odličnosti za raziskave in inovacije na področju obnovljivih materialov in zdravega bivanjskega okolja (InnoRenew CoE), podpisali Pogodbo o ustanovitvi Centra odličnosti InnoRenew CoE.
Z ustanovitvijo Centra odličnosti smo partnerji InnoRenew CoE pričeli z uresničevanjem ciljev še pred uradnim pričetkom projekta. Za ustanovitev in pričetek delovanja Centra smo ustanovitelji vložili lastna sredstva, ker želimo v najkrajšem času vzpostaviti institucijo, ki bo prinesla preobrat v raziskave, razvoj in inovacije sektorja. Partnerji smo izkazali zavzetost za delo in spremembe, ter potrdili prepričanje, da je bil v letu izvajanja prve faze projekta pripravljen kakovosten načrt delovanja Centra odličnosti. Pri izvedbi tega načrta bodo s pridom izrabljena projektna sredstva iz programa Obzorje 2020 in sredstva, ki jih bo iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov zagotovila Republika Slovenija.
V začetku meseca novembra je bil projekt slovensko-nemškega konzorcija pod vodstvom Univerze na Primorskem (UP) izbran med končnimi 19 finalisti za financiranje na razpisu novega instrumenta Teaming iz okvirnega programa Evropske skupnosti za raziskave in inovacije Obzorje 2020. UP je pridobila skoraj 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev za vzpostavitev Centra odličnosti, sredstva Evropske Komisije pa je oplemenitila Vlada RS, ki prispeva še 30 milijonov investicijskih sredstev, s katerimi bodo zagotovljeni pogoji za vzpostavitev in dolgoročno delovanje centra.
UP se je v projektu povezala z inštitutom »Fraunhofer Institute for Wood Research – Wilhelm-Klauditz-Institut« (WKI), ki bo v projektu deloval kot mentorska institucija, ker je vrhunska ustanova za raziskave in razvoj ter prenos inovacij v industrijsko prakso. Skupaj s še sedmimi slovenskimi partnerji (Zavod za gradbeništvo Slovenije, Univerza v Mariboru, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Inštitut za celulozo in papir, Zavod E-Oblak, Nacionalni inštitut za javno zdravje ter Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije) bomo v novem centru odličnosti raziskovali in razvijali na področju obnovljivih materialov ter raziskav zdravega bivanjskega okolja. Strateški cilj delovanja je omogočiti preboj Slovenije na vodilno mesto v Evropi na področju trajnostnega gradbeništva.
Številčen obisk najpomembnejših akterjev na včerajšnjem slavnostnem dogodku poudarja pomen ustanovitve novega Centra odličnosti. Dobra zastopanost deležnikov iz gospodarstva potrjuje pravilnost usmeritev poslovnega načrta InnoRenew CoE. Le s sodelovanjem s podjetji namreč lahko po izteku podpore iz Bruslja InnoRenew CoE na trgu raziskav, razvoja in inovacij zaživi samostojno in se trajnostno razvija.
Kratica InnoRenew CoE izhaja iz besed Innovation (Inno; inovacije), Renewable (Renew; obnovljiv) in Center of Excellence (CoE; center odličnosti): Renewable materials and healthy environments research and innovation centre of excellence (InnoRenew CoE).
Nagovore vodje projekta in ostalih najdete na povezavi.