Konfrenca o krožnem gospodarstvu
Viri so omejeni in potrebe po njih pa v moderni družbi vedno bolj rastejo, zato je paradigma krožnega gospodarstva pomemben mejnik razvoja v 21 stoletju. ZAG v soorganizaciji z GZS in EIT RawMaterials je na temo krožnega gospodarstva in uporabe sekundarnih surovin v gradbeništvu, 10. in 11. aprila 2017 organiziral mednarodno konferenco "Uporaba odpadkov kot sekundarnih surovin - pospeševanje prehoda v krožno ekonomijo z industrijsko simbiozo".
Ana Mladenovič in Vilma Ducman sta predstavili aktivnosti, ki jih ZAG izvaja na področju krožnega gospodarstva in sicer s prispevkoma »Gradbena zakonodaja in uporaba različnih odpadkov kot sekundarnih surovin v gradbeništvu« in »CelKrog: Raziskovalni program Slovenske Strategije Pametne Specializacije«.
Alenka Mauko Pranjić je bila moderatorka konference. Nekatera slovenska podjetja (Vipap Videm Krško, Termit, SIJ Acroni, Harsco Minerali, Cinkarna Celje) so predstavila svoje dobre prakse kot tudi izzive v krožnem gospodarstvu.
Drugi dan smo prav tako pod vodstvom kolegov iz italijanskega instituta ENEA izvedli prvo delavnico industrijske simbioze, na kateri so podjetja kot tudi institucije izmenjali podatke o svojih virih (materialih, energiji, vodi, transportnih kapacitet…) kot tudi kompetenc in znanja. Delavnica je bila zlasti dobro sprejeta med industrijskimi partnerji. Celotni program najdete na povezavi. Konference se je udeležilo preko 80 udeležencev iz Slovenije in tujine.
Karen Hanghøj, direktorica EIT RawMaterials je predstavila vlogo EIT RawMaterials v ponovni pridobitvi strateške moči evropskega surovinskega sektorja na svetu. EIT RawMaterials za razliko od javnega financiranja programa Obzorje 2020, ki financira nižje nivoje razvoja tehnologij oziroma od tržnega financiranja, ki so na voljo za najvišje nivoje razvoja tehnologij, financira zrele tehnologije, ki pa še niso bile demonstrirane in tako premostuje tako imenovano »dolino smrti« inovativnih tehnologij v njihovem prehodu na trg.
Krzysztof Kubacki, direktor vzhodnega kolokacijskega centra EIT RawMaterials je slovenski industriji predstavil skupnost inovacij in znanja EIT RawMaterials, ki ima preko 100 članov vseh stranic trikotnika znanja (izobraževanje, raziskave, industrija) ter možne načine sodelovanja z EIT RawMaterials.
Markus Klein, finančni direktor vzhodnega kolokacijskega centra EIT RawMaterials je predstavil strategijo KICa na področju regionalnih inovacijskih shem, pri katerih je velik poudarek na vzhodni in jugovzhodni Evropi.
Ignacio Calleja, tematski svetovalec za krožno gospodarstvo je predstavil vidik krožnega gospodarstva s strani surovin. Tudi v vzpostavljenem krožnem gospodarstvu bodo namreč poleg sekundarnih surovin, primarne surovine še vedno potrebne. Predstavil je tudi aktualne KIC projekte s področja krožnega gospodarstva, recikliranja, procesiranja in substitucije.
Alfred Vara Bianco iz Katalonske odpadkovne agencije je predstavil regionalni sistem krožnega gospodarstva v Kataloniji, ki je kot pravi sam za razliko od slovenskega grajen od spodaj navzgor.
Aktivnosti na področju so prikazali tudi različni deležniki prehoda krožne ekonomije kot so Služba Vlade Republike Slovenije za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (Marjana Dermelj), Ministrstva za okolje in prostor (Tatjana Orhini Valjavec), Gospodarska zbornica (Antonija Božič Cerar), Mestna občina Maribor (Mirko Šprinzer) ter nevladnih organizacij (Ladeja Godina Košir). Na sliki Tatjana Orhini Valjavec iz Direktorata za okolje, Ministrstvo za okolje in prostor.
Konference se je udeležilo preko 80 udeležencev, več kot 20 iz tujine.
Drugi dan je potekala delavnica industrijske simbioze, v kateri so udeleženci lahko izmenjali podatke o razpoložljivih in potrebnih surovinah, energiji, vodi, transportnih kapacitetah, znanjih in kompetencah. Na delavnici je bilo ugotovljeno preko 100 ujemanj.
Eden izmed ciljev konference je bil predstaviti dobre prakse recikliranja in medsektorske izmenjava surovin ter identificirati trenutne izzivi zapiranja zank. Na sliki Justina Šepetavc iz podjetja VIPAP Videm Krško.
Rudarsko podjetje TERMIT in njihovo prakso zapolnjevanja rudarskih prostorov z gradbenimi kompoziti je predstavila Alenka Pavlin.
Aktivnosti recikliranja odpadkov v SIJ Acroni ter trenutne izzive je predstavila Andreja Purkat.
Recikliranje žlindre iz elektroobločnih peči in proizvodnjo umetnih agregatov je predstavil Peter Kern, Harsco Minerali.
Vladimir Vrečko, Cinkarna Celje je predstavil kateri izzivi ostajajo v Cinkarni Celje pri uporabi njihovih odpadkov kot sekundarnih surovin.