ZAG je praznoval 70 let

Zavod za gradbeništvo Slovenije je včeraj, 12.11.2019, na Ljubljanskem gradu obeležil častitljivih 70 let delovanja, kjer smo prvič v zgodovini podelili nagrado za življenjsko delo na področju potresno varne gradnje zidanih objektov in sicer akademiku profesorju dr. Mihi Tomaževiču. Uvodni govornik na prireditvi je bil direktor doc. dr. Aleš Žnidarič, osrednji govorec pa je bil minister za izobraževanje, znanost in šport, dr. Jernej Pikalo. Dogodka se je udeležilo preko 350 gostov iz desetih držav.
Vabljeni k ogledu videa Znanje, ki pušča sled in posnetka prireditve (od 4:20).
Direktor je v svojem nagovoru izpostavil, da je temeljni cilj Zavoda »ostati najbolj celovit in najbolje usposobljen inštitut na področju gradbeništva v Sloveniji«, ki s svojim raziskovalnim delom orje ledino v razvoju materialov in tehnologij. »Znanstveno-raziskovalna ter strokovna dejavnost sta ključni komponenti našega delovanja. Naše raziskave so pretežno aplikativno naravnane, pri številnih tesno sodelujemo z domačo in tujo stroko in tako vzdržujemo neposreden stik z najnovejšimi znanstvenimi spoznanji«. »Po prejšnji teden objavljeni statistiki smo 7. najuspešnejša inštitucija v Sloveniji po črpanju raziskovalnih sredstev iz Obzorij 2020«, je dodal direktor dr. Žnidarič. Zaključil je z mislijo, da je »zadnje desetletje dokaz, da sta znanje in tehnološka razvitost bistveni za preživetje posameznih delov gospodarstva in blaginjo državljanov« in zbranim zagotovil, da »bodo aktivnosti Zavoda za gradbeništvo Slovenije še naprej temeljile na znanju, ki bo puščalo sledi ne le v Sloveniji, ampak tudi širše«.
Zbrane so nagovorili tudi predsednica Združenja evropskih nacionalnih raziskovalnih centrov na področju cestnega transporta FEHRL gospa Maria de Lurdes Antunes iz Portugalske, predstavnik Združenja evropskih nacionalnih gradbenih laboratorijev ENBRI gospod Johan Vyncke iz Belgije ter pristojni minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Jernej Pikalo.
Zavod za gradbeništvo Slovenije je ob svoji zavidljivi obletnici delovanja prvič podelil nagrado za življenjsko delo na področju potresno varne gradnje zidanih objektov in sicer akademiku profesorju dr. Mihi Tomaževiču, enemu izmed najvidnejših slovenskih inženirjev na področju gradbeništva, ki ga bogatijo izvrstni raziskovalni dosežki in predvsem njihova zavidljiva vpeljava v prakso. Dr. Tomaževič na področju raziskav zidanih konstrukcij pri potresni obtežbi sodi v sam svetovni vrh. Nepozabni so njegovi dragoceni prispevki pri popotresni obnovi stavb v Posočju in Furlaniji.
Dr. Tomaževič je bil gostujoči profesor na Univerzi v Trentu, na Universidad de Chile v Santiagu, redno gostuje na univerzi v Padovi, predaval je na Politehniki v Milanu. Gostoval je na Tehniški univerzi v Dresdnu, na Indian Institute of Technology v Roorkeeju in na Univerzi v Brescii. Imel je več kot 60 predavanj in seminarjev na različnih univerzah in raziskovalnih inštitutih v ZDA, Italiji, Nemčiji, Grčiji, na Japonskem, Kitajskem, v Čilu in Mehiki. Je član uredniških odborov revij European Earthquake Engineering in Bulletin of Earthquake Engineering. Dr. Tomaževič je avtor številnih knjig in člankov. Za svoje delo je prejel številne mednarodne nagrade, omenimo samo najbolj prestižno, in sicer Scalzi Research Award, ki mu jo je v letu 2005 podelilo ameriško Združenje za zidane konstrukcije (The Masonry Society).
Dolga leta je vodil Odsek za potresno inženirstvo in bil med leti 1996 in 2005 tudi direktor našega Zavoda.
Leta 2001 je postal izredni, leta 2009 pa redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Je tudi član Slovenske inženirske akademije.
»Znanstveni in inženirski dosežki akademika prof. dr. Mihe Tomaževiča so izjemnega pomena za družbo in stroko, a hkrati neprecenljivi za ZAG«, je ob podelitvi nagrade povedal direktor dr. Žnidarič.
Nekaj utrinkov slovesnosti najdete na spodnjih fotografijah.