Pestro dogajanje v MITNICI

V sklopu projekta MACC je v Ljubljani zaživel nov razstavni paviljon – MITNICA, kjer se bo ZAG predstavil v oktobru z razstavo "Betonski strešniki – dediščina v sodobnem oblikovanju", s poudarkom na Plečnikovi betonski kritini, trenutno pa v paviljonu poteka razstava z naslovom PERPETUUM.
V sklopu projekta MACC »Modern Art Conservation Centre« se vzpostavlja center za čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Italijo, ki bo pospešil prenos znanstvenega in tehnološkega znanja na področju študija in ohranjanja moderne ter sodobne umetnosti, kamor po svoji naravi sodi tudi arhitekturna dediščina 20. stol. Vzpostavljeni bosta dve raziskovalni enoti: Laboratorij za raziskave arhitekturne dediščine 20. stol. s sedežem na Zavodu za gradbeništvo Slovenije (ZAG) v Ljubljani in Napredni laboratorij v prostorih VEGA Parka v Benetkah, kjer bo VEGA v partnerskem sodelovanju s Treviso Tecnologia razvijal inovativne materiale in tehnologije za potrebe prenove moderne ter sodobne umetnosti.
Projekt, ki je strateškega pomena za obe državi, je financiran iz Evropskega regionalnega razvojnega sklada (ERDF) – Evropsko teritorialno sodelovanje, v okviru Programa čezmejnega sodelovanja INTERREG, Slovenija – Italija 2007-2013 (www.maccproject.eu).
Zavod za gradbeništvo Slovenije je eden izmed projektnih partnerjev, ki se kot vodilna raziskovalna inštitucija na področju gradbeništva v Sloveniji v celostne raziskave arhitekturne dediščine vključuje na področju konstrukcij, materialov, gradbene fizike in geomehanskih raziskav.
V dobro dediščine so ZAG-ovi projektni sodelavci številni priznani zunanji strokovnjaki, katerih prispevek k celostnemu študiju in učinkovitejšemu ohranjanju dediščine je v skladu s pristopom sodobne znanosti v konservatorstvu.
Na stičišču Snežniške in Aškerčeve ulice v Ljubljani je z odprtjem razstave »PERPETUUM« zaživel nov razstavni paviljon – MITNICA, ki je del premične enote Laboratorija za raziskave arhitekturne dediščine 20. stol. s sedežem na Zavodu za gradbeništvo Slovenije.
MITNICA je prostor, kjer se bodo v naslednjih dveh letih odvijali različni dogodki povezani z moderno in sodobno umetnostjo v kontekstu z varovanjem kulturne dediščine. Nad programom bdi skupina strokovnjakov, medtem ko je ustvarjalo polje zaupano študentom in njihovim mentorjem. »PERPETUUM« je skupen naslov projekta o alternativah v modi in ambientalnem tekstilnem oblikovanju, v katerega so študenti Naravoslovno tehniška fakultete – Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil vtkali svoja razmišljanja o okolju prijaznih metodah in konceptih, inovativnih tehnikah in tehnologijah ter etičnosti in odgovornosti, nastala pa je pod mentorstvom njihovih profesorjev, v okviru Bienala industrijskega oblikovanja.
Letošnji Dnevi evropske kulturne dediščine nosijo naslov »Dediščina gre v šole«, zato se je v program aktivnosti za zagon MITNICE vključila tudi Srednja poklicna in strokovna šola Bežigrad – Ljubljana. Dneve bomo obeležili z razstavo "Betonski strešniki – dediščina v sodobnem oblikovanju", kjer se bodo v četrtek, 2. oktobra 2014, z namenom umetniške postavitve razstave o betonskih strešnikih, s poudarkom na Plečnikovi betonski kritini, pod isto streho predstavili Zavod za gradbeništvo Slovenije, Naravoslovno tehniška fakulteta – Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Muzej Laško in Bramac d.o.o. Podjetje Bramac d.o.o. je za prenovo treh Plečnikovih cerkva prejelo Plečnikovo priznanje za izvajalske dosežke v letu 2014.
Prvo tromesečje delovanja MITNICE bo zaključila razstava Geološkega zavoda Slovenije, z datumom otvoritve v torek, 4. novembra 2014. Ob tej priložnosti bo predstavljen del vsebin mednarodnega projekta RoofOfRock (www.roofofrock.eu) oz. projekta o kamniti kritini z naslovom razstave »KamenKapaStreha«. Študenti Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil se bodo na zanimiv, humoren, igriv in sodoben način poigrali s konceptom kape med kamnom in streho, kot napoved za zimo, ko bodo tančice že pozabljene.