KAZALNIKI TRAJNOSTNE GRADNJE SE PRILAGAJAJO SPREMEMBAM LEVEL(S)
Druga faza razvoja Evropskega okvira za trajnostno vrednotenje stavb, Level(s), ki je podlaga za novo nastajajoče slovenske kazalnike trajnostne gradnje, je prinesla preoblikovanje metodoloških ravni obravnave stavb. Slovenski kazalniki trajnostne gradnje, ki so v nastajanju, se temu prilagajajo.
Slovenija je leta 2019 pod okriljem projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, v nalogi, v kateri sodelujemo Gradbeni inštitut ZRMK, Zavod za gradbeništvo Slovenije in Ministrstvo za okolje in prostor, pričela z razvojem slovenskih kazalnikov trajnostne gradnje. Osnova zanje je evropski okvir Level(s), katerega namen je članicam EU pripraviti podlago za skupno metriko za ocenjevanje učinkovitosti stavb v njihovem življenjskem ciklu, ki bo v kontekstu ciljev na področju trajnostne gradnje, krožnega gospodarstva, razogljičenja stavb in zelenega javnega naročanja.
Level(s), ki predstavlja predvsem vodilo za načrtovanje in gradnjo stavb po trajnostnih načelih, pa se vsebinsko še razvija. Tako so bile po uvodni fazi testiranja spremenjene njegove prvotno predvidene tri zahtevnostne ravni presoje, ki so sicer ohranjene, vendar vsebinsko preoblikovane. Osnovna ideja je, da metodologija preko treh ravni vodi od začetnega koncepta stavbe do načrtovanja, gradnje in nato po predaji stavbe v njeno dejansko uporabo.
Napredovanje po ravneh pomeni višjo zahtevnostno stopnjo metodologije, s tem pa tudi večjo natančnost in zanesljivost trajnostnega vrednotenja. Ravni segajo od najpreprostejše, kvalitativne ocene, do vmesne, ki je kvantitativna in v skladu s standardiziranimi postopki, pa do najnaprednejše, ki vključuje spremljanje dokončanega in naseljenega objekta.
Konceptualni spremembi posameznih ravni obravnave stavb se v celoti prilagajajo tudi slovenski kazalniki trajnostne gradnje.
Uradna spletna stran projekta LIFE IP CARE4CLIMATE: www.care4climate.si
LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je večletni (2019–2026) integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Projekt vodi Ministrstvo za okolje in prostor, v njem pa sodeluje še 15 partnerjev.