Predstavitev projekta VODPREG 2

Na ZAG je v sredo, 15.2.2017, potekala dobro obiskana predstavitev rezultatov razvojno raziskovalnega projekta Zemeljske in betonske vodne pregrade strateškega pomena v RS - VODPREG 2, ki ga je koordiniral doc. dr. Stanislav Lenart. Namen projekta je bil pridobiti čim boljše podlage za vzpostavitev celovitega sistema upravljanja in zagotavljanja varnosti pregrad in prebivalstva v njihovem vplivnem območju.
Kvalitetna izdelava in primerno vzdrževanje vodnih pregrad lahko močno vpliva na življenje okoliških prebivalcev, kar vidimo iz včerajšnjega članka RTV SLO "Jez v Kaliforniji bo vzdržal: ljudje se lahko vrnejo domov".
Program predstavitve projekta VODPREG 2 bil sledeč:
- Pozdravni nagovori; Janez Melanšek, doc. dr. Stanislav Lenart
- Kratka predstavitev projekta in organiziranosti konzorcija; doc. dr. Stanislav Lenart
- Program za hitro določitev parametrov porušitvenega vala; prof. dr. Rudi Rajar
- Predlog navodil za izdelavo ocene hidravličnih posledic porušitev pregrad; dr. Andrej Širca
- Vodenje evidence o vodnih pregradah v RS; mag. Mojca Ravnikar Turk
- Vzorčni primer analize poplavne ogroženosti za pregrado Loče; prof. dr. Matjaž Četina
Več o projektu VODPREG 2:
Naročnik: MORS, Vojkova cesta 55, 1000 Ljubljana
Izvajalci:
- Zavod za gradbeništvo Slovenije - ZAG (vodilni izvajalec),
- IBE, d.d., svetovanje, projektiranje in inženiring (IBE),
- Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo, (FGG UL),
- Hidrotehnik, vodnogospodarsko podjetje d.d.
Namen raziskovalno-razvojnega projekta »Zemeljske in betonske vodne pregrade strateškega pomena v RS – VODPREG 2« je bil pridobiti čim boljše podlage za vzpostavitev celovitega sistema upravljanja in zagotavljanja varnosti pregrad in prebivalstva v njihovem vplivnem območju.
V razvojno raziskovalnem projektu »Zemeljske in betonske pregrade strateškega pomena v Republiki Sloveniji - VODPREG«, ki je bil zaključen leta 2012, je bil med drugim podrobno obravnavan pregled vseh slovenskih pregrad, njihovo stanje in varnost ter varnost prebivalstva dolvodno od pregrad. Ugotovljeno je bilo, da je treba zaradi varnosti prebivalstva in objektov nujno posodobiti izračune porušitvenih valov, ki bodo služili za potrebe načrtovanja zaščite in reševanja in bodo podlaga za pripravo Navodila za izdelavo ocene ogroženosti zaradi porušitve pregrad (nasutih in zidanih).
Glavni razlogi za posodobitev izračunov so, da je od leta 1996, ko so bili ti izračuni pripravljeni, znanost že toliko napredovala, da so razvite nove, bistveno natančnejše metode za izračun porušitvenih valov, kar vpliva na uporabo predpisanih metod določevanja teh valov. Spremenili so se tudi načini meritev topografije, saj je npr. z metodo LIDAR možno z bistveno večjo natančnostjo določiti topografijo ogroženih območij.
Eden osrednjih ciljev projekta VODPREG 2 je tako tudi pripraviti poenostavljen računski program z aplikacijo in kratek operativni priročnik za oceno možnih posledic porušitve pregrad.
Projekt se je pričel s podpisom pogodbe 18. junija 2015 in zaključil 31.10.2016.
Cilji projekta:
Za uresničitev namena naloge, tj. pridobiti čim boljše podlage za vzpostavitev celovitega sistema upravljanja in zagotavljanja varnosti pregrad in prebivalstva v njihovem vplivnem območju, so si izvajalci projekta zastavili naslednje cilje, ki so bili tekom projekta tudi doseženi:
- Pregledani so bili obstoječi izračuni porušitev pregrad in pripravljene predloge za njihovo posodobitev,
- Izdelan je bil program za hitro določitev parametrov porušnega vala z opisom poenostavljene metode in navodili za uporabo aplikacije,
- Pripravljen je bil predlog navodil za izdelavo ocene hidravličnih posledic porušitev pregrad, ki določajo tudi parametre za izračun porušitvenih valov, kot tudi vsebino in obliko poročil za vsako pregrado,
- Dopolnjene so bile karte pregrad s pomembnimi vodnimi oz. pregradnimi objekti in opisi stanj za objekte, ki niso v hidroenergetski rabi. Opisi vključujejo vse razpoložljive geološke, geomehanske, hidrološke, meteorološke, hidravlične in tehnološke podatke, vključno s trenutnim sistemom monitoringa in seznamom razpoložljive dokumentacije ter njihovimi upravitelji in vzdrževalci, ter novimi izračuni porušitev,
- Dopolnjene so bile karte pregrad s kartami poplavne ogroženosti za vnos v GIS_UJME,
- Ponovno se je izvedla poizvedba o (manjkajoči) dokumentaciji (bila opravljena že v predhodnem projektu), opravljeni so bili dodatni terenski ogledi, z zbranimi podatki pa se je dopolnilo zbirno tabelo,
- Izdelan je bil izračun porušitev in novo poročilo za pregrado Loče,
- Noveliran je bil sanacijski program za pregrado Loče,
- Analizirana je bila raba dolvodnega prostora za 16 izbranih pregrad (Domajinci, Gajševci, Požeg, Pernica 2, Vonarje, Tratna, Loče, Trnava, Drtijščica, Prigorica, Logatec, Vogršček, Pikolud, Vanganel, Klivnik in Mola)
- Pripravljen je bil predlog za tehnično opazovanje in merska mesta za pregrado Loče,
- Pripravljen je bil predlog za izvajanje hidrološkega monitoringa na pregradi in v zaledju za pregrado Loče,
- Pripravljen je bil predlog alarmiranja prebivalcev za pregrado Loče.