NOVICA: Betonski strešniki
Vabljeni k ogledu razstave BETONSKI STREŠNIKI – DEDIŠČINA V SODOBNEM OBLIKOVANJU, ki se je odprla včeraj, 2.10.2014, na Snežniški 5 v Ljubljani.
Letošnje dneve evropske kulturne dediščine bomo obeležili z razstavo "Betonski strešniki – dediščina v sodobnem oblikovanju". Na včerajšnji otvoritvi so imeli uvodne nagovore, snovalki razstave mag. Mateja Golež in prof.dr. Marija Jenko ter predstojnik Oddelka za tekstilstvo izr.prof.dr. Andrej Demšar.
Direktor ZVKDS Jernej Hudolin ja za Delo povedal: "V nacionalnem programu za kulturo 2014-2017 je kot medresorski projekt začrtan Teden evropske kulturne dediščine, katerega temeljni namen je spodbujanje sodelovanja med vzgojno-izobraževalnimi ustanovami in kulturnimi zavodi."
Na razstavi o betonskih strešnikih se pod isto streho predstavljajo Zavod za gradbeništvo Slovenije, Naravoslovno tehniška fakulteta – Katedra za oblikovanje tekstilij in oblačil, Muzej Laško in Podjetje Bramac d.o.o., ki je za prenovo treh Plečnikovih cerkva prejelo Plečnikovo priznanje za izvajalske dosežke v letu 2014.
Vsebine o prvotni tovarni umetnega škrilja “Kamenit” iz Laškega se prepletajo s tradicijo izdelovanja strešnikov eternita, recikliranjem in Bramacovo sodobno proizvodnjo betonske kritine za potrebe prenove arhitekturne dediščine, med katero je še posebej izpostavljena Plečnikova dediščina.
Mitnica je objekt, ki je v preteklosti ločeval in danes združuje, kar je rezultat mednarodnega projekta MACC »Modern Art Conservation Centre«, raziskovalnih, izobraževalnih ter kulturnih ustanov kakor tudi industrije. ZAG Ljubljana je s postavitvijo te premične enote Konservatorskega centra modernih in sodobnih umetnosti - MITNICE ustvaril prostor, kjer se bodo v naslednjih dveh letih odvijali različni dogodki povezani z moderno in sodobno umetnostjo v kontekstu z varovanjem kulturne dediščine.
V sklopu projekta MACC »Modern Art Conservation Centre« se vzpostavlja center za čezmejno sodelovanje med Slovenijo in Italijo, ki bo pospešil prenos znanstvenega in tehnološkega znanja na področju študija in ohranjanja moderne ter sodobne umetnosti, kamor po svoji naravi sodi tudi arhitekturna dediščina 20. stol. Vzpostavljeni bosta dve raziskovalni enoti: Laboratorij za raziskave arhitekturne dediščine 20. stol. s sedežem na Zavodu za gradbeništvo Slovenije (ZAG) v Ljubljani in Napredni laboratorij v prostorih VEGA Parka v Benetkah, kjer bo VEGA v partnerskem sodelovanju s Treviso Tecnologia razvijal inovativne materiale in tehnologije za potrebe prenove moderne ter sodobne umetnosti.
Projekt, ki je strateškega pomena za obe državi, je financiran iz Evropskega regionalnega razvojnega sklada (ERDF) – Evropsko teritorialno sodelovanje, v okviru Programa čezmejnega sodelovanja INTERREG, Slovenija – Italija 2007-2013 (www.maccproject.eu).