NOVICE: Potresna varnost v oddaji Koda

V včerajšnji oddaji RTV SLO Koda je sodelovala mag. Marjana Lutman, ki je izpostavila, da bi morali za boljšo informiranost, poleg energetskih uvesti tudi potresne izkaznice.
Predstavila je tudi del zaključkov projekta za Mestno občino Ljubljana, ki smo ga na ZAG s partnerji zaključili v letu 2019. Pojasnila je, zakaj se pri enem tipu starejših stolpnic v Ljubljani nobena od analiziranih variant utrjevanja ni izkazala za ustrezno rešitev.
Mag. Lutman je izpostavila še, da so k dvigu zavedanja o potresni ogroženosti znatno prispevali projekti POTROG, ki jih financira Uprava RS za zaščito in reševanje. V tem okviru strokovnjaki ZAG-a, Inštituta za vodarstvo in Agencije Republike Slovenije za okolje že 10 let razvijajo model in aplikacije POTROG, s katerimi preigravajo različne scenarije ob morebitnem potresu različnih intenzitet po Evropski potresni lestvici. S pomočjo ene od aplikacij lahko občani naredijo samooceno potresne ranljivosti svoje stavbe.
Prof. dr. Matjaž Dolšek z ljubljanske Fakultete za gradbeništvo in geodezijo pa je predstavil del rezultatov raziskave, ki so jo izvedli za Ministrstvo za okolje in prostor. Po tej raziskavi več kot 80.000 ljudi živi v stavbah, ki niso potresno varne, v potresu v Ljubljani, primerljivem tistemu leta 1895, bi umrlo od 57 do 1200 ljudi. Za utrditev stavb bi potrebovali okoli 4 milijarde evrov.
Posnetek oddaje najdete na povezavi.