Novice: Prva uporaba korozijskih senzorjev razvitih na ZAG za on-line & in-situ spremljanje korozije v raziskavah za jedrske odpadke v tujini
Naš raziskovalec dr. Bojan Zajec se je med 7. in 11. septembrom 2020 udeležil postavitve in pričetka meritev v okviru evropskega raziskovalnega programa EURAD - European Joint program on Radioactive Waste Management.
Gre za evropski raziskovalni program, ki je posvečen ravnanju z radioaktivnimi odpadki, kjer še vedno ostaja odprto odlaganje visoko radioaktivnih odpadkov in tudi izrabljenega goriva. Skupni raziskovalni program je zastavljen zelo ambiciozno, saj zajema skupaj 13 projektov (vsak od njih nastopa kot delovni sklop (WP) v programu), v katerih sodeluje čez 100 partnerjev iz 23 držav. Projekti so se pričeli junija 2019 in bodo potekali do leta 2024, za kar je namenjeno okvirno 32 milijon € evropskih sredstev, celotni budget pa predstavlja 59 milijon €. ZAG sodeluje v delovnem sklopu WP ACED (Assessment of Chemical Evolution of ILW and HLW Disposal Cells). Laboratorij za kovine, korozijo in protikorozijsko zaščito sodeluje v Task 2 (Interface level), medtem ko Laboratorij za kamen, agregat in reciklirane materiale sodeluje v Task 3 (Waste package scale). Laboratorij za kovine sodeluje pri eksperimentalnem delu – pri eksperimentu BACUCE (sodelovanje IRSN, Bel-V, Subatech in ZAG). Gre za raziskave procesov in degradacije materialov pri pogojih globinskega odlaganja visokoradioaktivnh jedrskih odpadkov,
Eksperimenti pri katerih sodelujemo so nameščeni v vrtino v podzemnem laboratoriju v Tournemiru (last IRSN), ki je nastal iz nekdanjega opuščenega železniškega predora. Celoten hrib je skoraj v celoti iz sedimentne kamnine skrilavi glinovec (angl. argillite). Ta predor predstavlja lahko dostopno mesto za izvajanje vseh vrst preiskav za globinsko odlaganje visokoradioaktivnih odpadkov, ki jih namerava Francija odlagati v odlagališču Bure. Tam je taka plast kamnine dostopna šele 500 m pod površjem.
V treh dneh (8.-10. sept. 2020) so strokovnjaki sestavili in namestili tri ogrevane cevi, ki služijo za simulacijo zunanje strani zabojnika za odpadke. Dve od teh cevi nameščeni v vrtini so zalili z mešanico cementa in bentonita, eno pa z mešanico cementa. Pred tem je dr. Bojan Zajec namestil ZAG-ove korozijske senzorje in poskrbel za zajemanje in prenos podatkov. Za slednje uporabljamo opremo firme DMS iz Slovenije, podatki so vseskozi dostopni na oblaku (internet).