Uvodni sestanek projekta Cinderela

Na ZAG je 28. in 29. junija 2018 potekal uvodni (kick-off) sestanek partnerjev projekta Cinderela – New Circular Economy Business Models for More Sustainable Urban Construction (Novi krožni gospodarski poslovni modeli za bolj trajnostno urbano gradbeništvo), kjer je ZAG vodilni partner.
Projekt se osredotoča na prihajajočo intenzivnejšo urbano gradnjo, saj se predvideva, da bo do leta 2050 v urbanih predelih živelo skoraj 86% svetovne populacije. Ker je gradbeništvo velik porabnik surovin, so potrebni novi, bolj trajnostni pristopi, ki so hkrati ekonomsko bolj učinkoviti. Tak pristop med drugim predvideva uporabo sekundarnih surovin, nastalih z recikliranjem gradbenih, industrijskih, rudarskih pa tudi nekaterih komunalnih odpadkov. Pri tem je pomembna kaskadna izraba navedenih surovin, s predhodno ekstrakcijo kritičnih surovin, ki jih v Evropi primanjkuje, preden se ostanki uporabijo v gradbeništvu.
Projekt Cinderela bo razvil CinderOSS sistem opravljanja storitev na enem mestu, ki bo deloma demonstriran v različno velikih mestih v Evropi, med drugim v Mariboru.
V projektu bo oblikovan krožni model, ki bo za 20 % zmanjšal okoljske vplive vzdolž vrednostnih in dobavnih verig krožnega urbanega gradbeništva, ter hkrati za 30 % povečal recikliranje odpadkov iz gradbeništva in rušenja, 13 % izbranih industrijskih odpadkov, 100 % težke frakcije iz predelave komunalnih odpadkov ter 25 % blata iz čistilnih naprav.
Projekt bo trajal od 1.6.2018 do 31.5.2021 in bo pomembno vplival na prehod k bolj trajnostnemu gospodarstvu v Evropi in Sloveniji.
Poleg koordinatorja ZAG, v projektu iz Slovenije sodeluje še komunalna gospodarska družba NIGRAD, skupaj s povezanim partnerjem Inštitutom Wcycle Maribor, katerega soustanovitelj je. To je prvi tovrstni projekt, ki za slovenske partnerje predstavlja evropsko sofinanciranje v višini skoraj 1,7 mio EUR v 4 letih trajanja projekta.
Skupna vrednost projekta Cinderela je 7.772.706,25 EU in v višini 6.729.219,00 EUR ga sofinancira Evropska Unija. Projekt je bil uspešen na razpisu H2020-CIRC-2016-2017 Sistemski, eko-inovativni pristopi za krožno ekonomijo: veliki demonstracijski projekti.